Michal Kollár sa narodil v ešte československej Bratislave 4. apríla 1977. Svoju filmovú kariéru začal v ranom detstve, kedy objavil 8-milimetrovú amatérsku kameru a už v 12 rokoch tvoril krátkometrážne krátke filmy, ktoré vďaka výnimočnému spracovaniu a technickej náročnosti získali ocenenia v Českej a Slovenskej republike.
Ako 19-ročný režíroval, produkoval a strihal svoj trojdielny televízny seriál Blava mapujúci život v uliciach hlavného mesta. V seriáli účinkoval Marián Geišberg a po dokončení ho odvysielala vtedajšia slovenská televízia VTV. Počas štúdia sa naďalej aktívne pohyboval vo filmovom prostredí. Asistoval pri mnohých filmových projektoch, nakrúcal videoklipy a roky sa aktívne pohyboval vo svete reklamy. Jeho nadanie a láska k filmovej tvorbe ho priviedli aj k štúdiu strihu na VŠVU v Bratislave.
Kollárove predošlé bohaté skúsenosti a výnimočné filmové nadanie sa ukázali už v jeho prvom krátkometrážnom filme Prirodzená smrť s Annou Šiškovou, ktorý dostal pozitívne kritiky na domácej aj zahraničnej odbornej filmovej pôde.
Získavanie ďalších filmových skúseností ho priviedlo do Prahy, kde pracoval na filme Kanárek. Tento film zároveň započal následnú dlhoročnú spoluprácu Kollára s hercom Viktorom Taušom. Nasledovala spolupráca na českej adaptácii filmu Prirodzená smrť s Jiřím Lábusom a v roku 2006 založenie spoločnosti Kollára a Tauša Fog’n’Desire Films. V tom istom roku vznikla na Slovensku aj produkčná spoločnosť Sokol Kollár, dnes známa ako KFS production.
V roku 2007 Kollár produkoval a režíroval svoj prvý koprodukčný film Posledné Plavky, ktorý videlo viac ako 100 tisíc divákov v Českej republike a zaradil sa medzi kultové komédie.
Kollárova produkcia špecifických žánrov získala už mnoho ocenení či významných nominácií a častú podporu od MEDIA a Eurimages programu.
Obrovský úspech mala aj ďalšia produkčná práca Kollára – sociálna dráma Dom. Z domácich ocenení získala až 6 sošiek Slnko v sieti, nomináciu a víťazstvo Českého leva v kategórií vedľajšia herečka.
Kollár úspešnou produkciou zastrešil aj jeho ďalšie projekty. V Karlových Varoch ocenený film režiséra Hřebejku Domácí péče, film Líbanky a v neposlednom rade umelecky výnimočný film Klauni,v hlavných úlohách s Oldřichom Kaiserom, Jiřím Lábusom a Didierom Flamandom. Pri tomto projekte Kollár ako producent, prvýkrát postavil koprodukčnú štruktúru Česko-Slovensko-Luxembursko-Fínsko.
Červený kapitán
V roku 2016 Kollár spolupracoval na scenári, produkoval a taktiež režíroval výnimočne úspešný detektívny film Červený kapitán nakrútený podľa rovnomenného knižného thrilleru bývalého kriminalistu a aktuálne najpredávanejšieho slovenského spisovateľa píšuceho pod pseudonymom Dominik Dána a do hlavnej úlohy obsadil poľskú hviezdu Macieja Stuhra.
Tento rozsiahli filmový projekt začal v roku 2009 a prešiel náročným európskym vývojom. Scenár sa pripravoval v rámci scénaristického programu Scripteast (Poľsko, Cannes, Berlinale) a produkčného EAVE. Ako prvý slovenský hraný film získal podporu európskeho programu MEDIA SINGLE DEVELOPMENT.
Vďaka detailnej a časovo náročnej postprodukcii sa vyšetrovanie mladého detektíva Richarda Krauza a záhadnej smrti umučeného kostolníka nájdeného s klincom v lebke odohráva vo verných exteriéroch post revolučnej Bratislavy. Každý filmový záber si vyžadoval detailné odstránenie súčasných budov, bilbordov či retuš barákov.
Film získal veľké množstvo nominácií na Českého leva a Slnko v sieti a v oboch prípadoch aj cenu pre Zuzanu Kronerovú. Film získal aj najstaršiu filmovú cenu udeľovanú na Slovensku Ingrica pre herečku Zuzanu Kronerovú, hercov Mariána Geišberga a Ladislava Chudíka in memorian.
Úspech kriminálky Červený kapitán bol v slovenských kináchhistoricky mimoriadny. Premiérový víkend filmu zlomil dvadsať ročné rekordy v návštevnosti slovenských kín, v Poľsku ho časť kritiky označovala ako nečakaný slovenský vzor európskeho žánrového filmu a bol zakúpený do ôsmich krajín v rámci televíznej distribúcie.
„Snažím sa vrátiť slovenského diváka do kina pomocou poctivého príbehu –- preniesť kvalitu, ktorú vidí pri „ťažšom” resp. sociálnom filme, do čistého žánru, v prípade Červeného kapitána do kriminálky.”
Michal Kollár
„Prečo je Červený kapitán po všetkých stránkach – od vizuálneho štýlu cez dialógy po herecké výkony – taký podarený film? Nie je to bežný prípad slovenského filmu, ktorého vývoj sa končí napísaním scenára a čakaním podpory od Audiovizuálneho fondu.”
filmový kritik Miloš Krekovič.
Film Červený Kapitán sa úspešne uplatnil na mnohých slovenských aj zahraničných filmových festivaloch a bol hraný aj na jednom z tzv. áčkových festivaloch – Tallinn Black Nights Film Festival.
Krátko po prelomovom úspechu filmu Červený kapitán Kollár v roku 2017 dokončil spoluprácu s režisérom Hřebejkom na oceňovanej filmovej trilógii Zahradnictví.
V roku 2018 Kollár režíroval divácky úspešný televízny seriál Hotel.
„Pre moju účasť na projekte bol zásadný parameter, že nejde o nekonečný seriál, ale o osem hodinových filmov. K realizácii som pristupoval, akoby to bol film do kina, čo sa, myslím, odrazilo na viacerých zložkách ako kamere, zvuku, pri strihu a hlavne na hereckých výkonoch. Táto voľnosť pri narábaní s látkou, ako aj voľnosť pri výbere hercov ma presvedčila, že aj na poli súkromnej televíznej produkcie môže skutočne vzniknúť niečo unikátne.“
Michal Kollár
V roku 2022 mal premiéru televízny seriál Ultimátum, ktorý bol natočený počas vrcholiacej vlny pandémie za veľmi prísnych a náročných podmienok.
Ako režisér taktiež v roku 2022 dokončil výpravný, produkčne náročný a prepracovaný film Villa Lucia. Komédia spojená s prvkami kriminálky. Zaujímavým a kvalitným žánrovým spracovaním chce prispieť k zvyšovaniu úrovne súčasnej slovenskej komédie v kinách. Zároveň je projekt Villa Lucia showcase súčasnej Bratislavy ako ju režisérsky pozoruje Kollár.
Aktuálne sa Kollár podieľa aj na produkcii historickej detektívky Stein a Barbarič, ktorá je podľa kníh najpredávanejšieho autora tohto žánru, Juraja Červeňáka a na ďalšej seriálovej tvorbe.
Je členom kolégia Asociácie nezávislých producentov a členom APA – Asociace producentů v audiovizi v Česku.
Buďte v spoločnosti,
kde sa točí všetko
okolo filmu.
Buďte v spoločnosti,
kde sa točí všetko
okolo filmu.
© 2024 KFS PRODUCTION